Káva Ethiopia Biloya Anaerobic

Upřesněte výběr produktu
Varianta neexistuje

od 110 Kč
ks
PORTA

Káva Ethiopia Biloya Anaerobic Více

Odrůda Coffea Arabica, variety JARC, lokální
Zpracování:  metodou anarerobní natural
Země původu, farma: Ethiopia, oblast Kochere, promývací stanice Biloya, 1720 m.n.m.
Chuťový profil: V kávě nalezneme tóny bobulovin, broskve, tropického ovoce, mléčné čokolády, dlouhá dochuť.
Jemná acidita. Vhodné na filtr
Stupeň pražení: světlejší pražení
Cupping score: 87,3 bodů

Ethiopia

Etiopie je 5. největší producent kávy na světě s 5% světové produkce. Etiopie je také často považována za původce pěstování kávovníku arabského (arabiky) společně s jižním Súdánem. Pěstuje se zde arabika v podobě původních heirloom odrůd se naturálním nebo promytým zpracováním. V Etiopii nenalezneme mnoho velkých kávových farem, protože kávovníky rostou v sadech, lesích nebo na plantážích drobných farmářu. Ale i tak je do výroby kávy zapojeno přes 15 milionů lidí v zemi. Je zde mnoho kávových oblastí, které zabírají nemalou část země, zvláště pak jihozápad a východ země. Mezi nejznámější oblasti patří Sidamo, Yirgacheffe, Guji nebo Limu. Kávy z Etiopie jsou typické svou ovocností s květinovými, bylinnými nebo citrusovými tóny a proto jsou vhodné na alternativní přípravy kávy.    čerstvě pražená káva z Ethiopie oblasti Kochere

Promývací stanice Biloya - anaerobní zpracování

čerstvě pražená káva z Ethiopie oblasti Kochere

Farmáři ručně sbírají zralé třešně a dodávají je do společnosti Biloya. Při příjmu zaměstnanci třešně vizuálně zkontrolují a k anaerobní fermentaci přijmou pouze plně zralé třešně. Vybrané třešně jsou pevně zabaleny do sáčků GrainPro a uzavřeny. Třešně fermentují anaerobně (bez přístupu kyslíku) po dobu 18 až 24 hodin.  

Po fermentaci se třešně opatrně vyjmou z pytlů a uloží se k sušení na přímém slunci na vyvýšených lůžkách. Pracovníci třešně často otáčejí, aby se podpořilo rovnoměrné sušení. Sušení třešní trvá přibližně 2 až 3 týdny.

Anaerobní zpracování

Anaerobní fermentace probíhá v uzavřených nádobách. Díky těsnění mikrobi, kteří fermentaci podporují, rychle spotřebují veškerý kyslík v nádobě. V tomto okamžiku se prostředí stává anaerobním (bez kyslíku). V tomto novém prostředí mikrobi, kteří obvykle dýchají kyslík, hůře přežívají a ti, kterým se daří na oxidu uhličitém (typický vedlejší produkt mikrobů dýchajících kyslík), mohou při kvašení dominovat.  

Mikrobi jsou nesmírně rozmanití a mají potenciál vytvářet v kávě širokou škálu chutí. Aerobní (kyslík dýchající) mikrobi produkují jiné chuťové vlastnosti než anaerobní, takže máme potenciál produkovat velmi odlišné chutě pouhou změnou dostupných zdrojů pro mikroby.

čerstvě pražená káva - anaerobni zpracování

Příslušenství3